اهمیت بیمه درمانی

در کشور ما و اکثر کشورها، به دلیل مشکلات اقتصادی و اجتماعی مانند، گرانی، تورم، عدم تحصیل، اعتیاد و … اغلب مردم از وضعیت مالی خوبی برخوردار نیستند و تصور کنید چقدر آمار تصادفات جاده ای، سوختن درخت و روستاها در آتش، تخریب شدن خانه ها و منازل توسط عوامل طبیعی مانند زلزله و سیل و …. افراد زیادی را درگیر بیمارستان و درمان و خرید دارو می کند.

اگر فرد از اوضاع مالی خوبی برخوردار نباشد، نمی تواند هزینه های درمان خود و خانواده اش را پرداخت کند و شاهد از دست رفتن خانواده اش، می شود.

به همین جهت کشورها قراردادی را بین شرکت بیمه یا خدمات درمانی و مردم وضع کردند، که بیمه نام دارد. در واقع مردم با قبول کردن این قرار داد ( بیمه شده) تحت بیمه شرکتی که طرف مقابل قرارداد است ( بیمه گر) خود را برای هزینه های ناشی از درمان و بیمارستان، تامین می کنند.

در این قراداد شرح تعهدات بیمه گر و حق بیمه ها و …. به صورت تمام و کمال ذکر می شود.

همچنین قابل ذکر است که قرارداد وضع شده می تواند برای بیمه خصوصی قابل تمدید ( سالانه یا ماهانه) باشد و همچنین در این قراردادی که بین شرکت و فرد وضع می شود، مواردی مانند نوع و یا میزان هزینه ها که توسط شرکت بیمه پوشش داده می شود باید به صورت کتبی در یک بیمه نامه ملی برای تمامی بیمه های عمومی مشخص شود.

بیمه درمانی

اهمیت بیمه درمانی

بیمه درمانی

بیمه درمانی نوعی پوشش بیمه ای است که به طور معمول هزینه های پزشکی، جراحی، دارویی با تجویز پزشک و بعضی از هزینه های دندان زشکی را هم که توسط بیگه گر، متحمل می شود، را نیز می تواند با بیمه پرداخت کرد.

بیمه درمانی می تواند بیمه شده را برای هزینه های ناشی از بیماری یا جراحت تامین کند و یا بخشی از هزینه ها و یا تمام آن را پرداخت می کنند.

هزینه حق بیمه درمانی باید توسط کسی که بیمه شده، پرداخت شود و قابل ذکر است که کلیه مزایای دریافتی بدون استثناء مالیات است.

مزایای بیمه درمانی

برخی از مواردی که شرکت بیمه هزینه های آن را متحمل می شود عبارت است از:

  • از جمله تعهدات اصلی که شرکت بیمه باید هزینه های آن را متحمل شود، هزینه های ناشی از جراحی، بستری، شیمی درمانی، آنژیوگرافی قلب جراحی های سرپایی مانند بخیه زدن، رادیوتراپی، شکستگی های بدن و …
  • هزینه های دارو، ویزیت پزشک، دندان پزشکی و زایمان و سونوگرافی، سی تی اسکن، ام آر آی و …
  • هزینه خرید عینک، لنز یا سمعک و هزینه درمان عیوب چشم
  • هزینه آمبولانس و سایر فوریت های پزشکی برای شخص بیمه شده به بیمارستان ها یا انتقال افراد به مراکز درمانی دیگر برای تشخیص بیماری، به تجویز و توصیه پزشک.
  • افراد بیمه شده می توانند در فواصل منظم در مراکز درمانی، که در شرکت ها و آژانس های بیمه اسمشان ثبت شده است، معاینات پزشکی را انجام دهند که اغلب به صورت رایگان برایشان انجام می شود.

برخی از تهعدات زیر، در واقع پوشش های اضافی بیمه نام دارند که در صورتی که در قراداد یا شرایط بیمه نامه ذکر شده باشد قابل پوششش دهی می باشند:

  • اعمال بخشی از هزینه های ناشی از عمل های جراحی مربوط به سرطان، نخاع، مغز و اعصاب، عمل های مربوط به قلب، پیوند ریه، مغز استخوان و کلیه می توانند پوشش اضافی شرکت بیمه باشند.

هزینه های ذکر شده تا حد معینی توسط شرکت بیمه پرداخت می شود.

بیمه درمان تکمیلی

مزایای بیمه درمانی

پوشش هزینه های پارکلینیکی

دو نوع پوشش هزینه پارکلینیکی داریم، که در نوع اول هزینه های مربوط به سونوگرافی، انواع اسکن، ماموگرافی، انواع آندوسکوپی، ام آر آی، انواع آنژیوگرافی، کانفواسکن، تست های بینایی سنجی، انواع آندوسکوپی و …

نوع دوم پوشش هزینه پارکلینیکی عبارت است از: تست های آلرژی، تنفس، تست های مربوط به ورزش، نوار مغز، نوار عضله، نوار عصب، شنوایی سنجی، بینایی سنجی، هزینه های خدمات آزمایشگاه های تشخیص پزشکی، آسیب و ژنتیک شناسی، فیزیوتراپی و ….

چرا بیمه؟

شاید بخواهید به طور کلی در مورد انواع بیمه و کاربرد هرکدام بدانید، امروزه در اکثر کشورهای دنیا، همه چیز بر پایه بیمه و سرمایه گذاری برای آینده اتفاق می افتد، زیرا ممکن است شما سال ها کار کنید و فکر کنید که از پس تمام هزینه های زندگی برمی آیید اما بعد از زمانی که بازنشست شدید، به این فکر می کنید که دیگر تحت هیچ بیمه ای نیستید و کاش زودتر اقدام کرده بودید و مجبورید تا پایان عمر خود مدام کار کنید و عافیت را از خود و خانواده تان بگیرید.

نکاتی در مورد بیمه درمانی

پیش تر، اکثر مزایا و ویژگی های مثبت بیمه را بیان کردیم، اما شاید برایتان سوال پیش بیاید که آیا بیمه درمانی فقط مزایا دارد یا معایب و هزینه های سنگین هم به عنوان حق بیمه، به دنبال دارد؟

با توجه به این که اکثر دستگاه های حرفه ای برای اسکن و تشخیص سرطان و … اکثرا از خارج کشور آورده می شوند و با حساب هزینه های بیمارستان و پزشک و دیگر عوامل، می توان دریافت که هزینه ای که شما تحت عنوان حق بیمه پرداخت می کنید، در برابر هزینه های میلیونی درمان و دارو، بسیار ناچیز و طبیعی است.

بیمه ها با توجه به میزان مواردی که تحت پوشش خود هستند و هزینه تمام درمان و دارو یا بخش تعیین شده ای از آن را، پرداخت می کنند. برای برخی از بیماری های خاص که درمانشان احتیاج به سرمایه زیادی دارد، شما باید با شرکتی که از قبل برای گرفتن دفترچه بیمه درمانی، قرار داد می بندید، در مورد تحت پوشش قرار گرفتن یا نگرفتن این بیماری ها باید حتما از قبل صحبت کنید تا در متن قرارداد ذکر شود.

با توجه به مزایای گسترده و کاربردی بیمه های درمانی، در صورت وجود عیب یا ایرادی در عملکرد این بیمه ها، افراد بی شماری در سراسر جهان به جهت ایجاد آینده ای مطمئن برای آینده خود و خانواده هایشان، برای گرفتن دفترچه های بیمه درمانی خود اقدام میکنند.

بهترین بیمه درمانی

نکاتی درمورد بیمه درمانی

جمع بندی

اگر تا کنون برای بیمه کردن خود و خانواده خود اقدام نکرده اید، بدانید که از مزایای بیشمار آن تا کنون بی دریغ مانده اید و بعد از ثبت نام در شرکت های بیمه دیگر از  رخ دادن اتفاقات ناگوار و حادثه های تلخ، احساس شرمندگی و خجالت نکنید و اجازه دهید درمان اعضای خانواده به طور کامل انجام شود بی آنکه دغدغه هزینه های دارو و درمان را داشته باشید.